Andrea Sodomková

Andrea Sodomková se narodila v zimě roku 1973 Anně a Janovi Jantoškovým v Trenčíně. Vyrůstala zpola ve městě a zpola se ztrácela (a ztrácí) v kraji Strážovských vrchů v Čičmanech, kde žila a vyšívala její babička. Tady se setkávala mnohokrát se zvířetem.

V roce 1992 začíná její studiu na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. Na této půdě potkává kromě mnoha přátel a kolegů (Renatu Pavlíčkovou či Ondřeje Maška) také pana Ivana Vyskočila a snaží se na sobě pracovat na jeho hodinách Dialogického jednání.

Stojí u zrodu organizace mamapapa a zúčastňuje se jejich projektů v oblasti site specific (zámek Mnichovo Hradiště, Čistička odpadních vod v Bubenči, LightLab na PQ 1999). Absolventské představení Příběhy ve větru realizuje ve stodole na statku P. Kavana v Českém ráji.

Ve volných chvílích maluje, vyřezává (samostatné výstavy: Kavárna Citadela, zámek Humprecht u Sobotky, hospodský sál u Oukrupců Těchonice) a někdy i hraje (slimáka v ochotnickém představení Ze života hmyzu a naposled Dorotu ve zpěvohře Čert a Káča).

V roce 1997 potkává bratry Formanovy na projektu Cihelna v Třešti a pak už loď pluje s představením Nachové plachty a pak putování po Francii a pak… se vdala a žije se svým mužem a dcerkou v malé vesnici na Šumavě.

Andrea Sodomková nezískala žádnou cenu ani čestné uznání.